Serwis Turystyczny Świdnicy

notes (0)
    
Strona główna » Atrakcje w mieście » Zabytkowe budynki Świdnica » Budynek Teatru Miejskiego
 

Co warto zobaczyć?

 
 

Polecany nocleg

 
 
 
 

Newsletter

Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami i ofertami ze Świdnicy? Zapisz się do newslettera
E-mail
 
 

Budynek Teatru Miejskiego

kategoria
Zabytkowe budynki,
 
Budynek Teatru Miejskiego
Zobacz galerię zdjęć
 

Budynek, w którym dawniej mieścił się Teatr Miejski, znajduje się na Rynku (przy ulicy Rynek 45). Obecnie w obiekcie zorganizowana jest sala teatralno-widowiskowa Świdnickiego Ośrodka Kultury. Budynek wzniesiony został w roku 1822 przez Carla (bądź też Borsta) Gottfriedsa Geisslera. Początkowo nosił miano Stadttheater. Na widowni znajdowało się około 550 miejsc. Renowacji widowni dokonano w roku 1861. Większej przebudowy oraz modernizacji obiektu dokonano w roku 1882.

Kolejna przebudowa miała miejsce w latach 1914-1915 i służyła przystosowaniu teatru do nowoczesnych wówczas trendów i wymogów. Dokonał jej Rudolf Schramm, a teatr otwarto 26 stycznia wspomnianego 1915 roku. Jeszcze w połowie XIX wieku w teatrze odbywały się zaledwie dwa przedstawienia w ciągu miesiąca, stawiano wówczas głównie na przedstawienia o charakterze rozrywkowym. Dopiero później postawiono na klasykę i grano przedstawienia na podstawie dzieł wybitnych twórców takich jak między innymi Goethe czy Schiller.

Repertuar nieco ulega zmianie kolejny raz za czasów, kiedy Hitler dochodzi do władzy. Wtedy też sztuki częstokroć odnoszą się do tematyki narodowego socjalizmu. Kiedy druga wojna światowa dobiega końca, teatr wznawia działalność. Najpierw jest teatrem amatorskim, a od roku 1947 bardziej profesjonalnym. Na scenie prezentowane są znane i cenione dzieła, debiutują młodzi aktorzy. W roku 1952 Teatr Miejski w Świdnicy został przyłączony do teatru jeleniogórskiego jako jego filia, ale niebawem całkowicie go zlikwidowano.

komentarze
 
W pobliżu
 
 
 
 
Boże Narodzenie
Sylwester
Na weekend
Konferencje, szkolenia
Imprezy integracyjne
więcej »
 

Pogoda w Świdnicy

temp.
0 °C
deszcz 0.0 cm
śnieg 0.0 cm
wiatr 0 km/h
  szczegóły »
 
 

Statystyka


gości on-line: 2
odwiedzin dzisiaj: 151
łącznie odsłon: 2062385
od dnia: 2012-01-19
czas generowania: 0.09
 
 

Zobacz także