Serwis Turystyczny Świdnicy

notes (0)
    
Strona główna » Atrakcje w mieście » Kościoły i klasztory Świdnica » Cerkiew św. Mikołaja Cudotwórcy
 

Co warto zobaczyć?

 
 

Polecany nocleg

 
 
 
 

Newsletter

Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami i ofertami ze Świdnicy? Zapisz się do newslettera
E-mail
 
 

Cerkiew św. Mikołaja Cudotwórcy

adres
Cerkiew św. Mikołaja Cudotwórcy
Waleriana Łukasińskiego 49
58-100 Świdnica
kontakt
tel.

kategoria
Kościoły i klasztory,
 
Cerkiew św. Mikołaja Cudotwórcy
Zobacz galerię zdjęć
 

Cerkiew św. Mikołaja Cudotwórcy mieści się przy ulicy Łukasińskiego, na cmentarzu komunalnym w Świdnicy. Obecnie jest to cerkiew prawosławna, parafialna należąca do diecezji wrocławsko-szczecińskiej Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego. Obiekt został wzniesiony w latach 80. XIX wieku jako ewangelicka kaplica cmentarna, w której odprawiane były nabożeństwa w intencji zmarłych. Razem z kaplicą powstał budynek dzisiejszej plebani, która wcześniej funkcjonowała jako mieszkanie dla grabarzy. Na cerkiew prawosławną dawny budynek kaplicy został zaadaptowany (przebudowany, a następnie poświęcony) dopiero w latach 70. ubiegłego wieku.

Zanim wierni otrzymali własną świątynię, nabożeństwa prowadzone były w domach parafian (pierwsze takie nabożeństwo odbyło się w roku 1965 i prowadzone było przez ówczesnego ks. Stefana Bieguna), a także w kościołach innych wyznań, jeśli wyrażana była na to zgoda.

Cerkiew jest obiektem murowanym, który wzniesiono w stylu neoromańsko-bizantyjskim, na rzucie krzyża równoramiennego, który nakryty jest kopułą ośmioboczną. Ołtarz główny najpierw mieści się po zachodniej stronie, w tej chwili zaś znajduje się po południowej stronie, zatem nie jest świątynią orientowaną. Dodatkowo wejście mieści się od strony wschodniej, na co wpływa układ cmentarza. Poza tym, wewnętrzny układ ma charakter cerkiewny.

Obiekt został wyremontowany gruntownie w 2005 roku. Miasto Świdnica wsparło finansowo cerkiew przeznaczając na remont 10 000 zł. Cerkiew zaś w zamian za to odstąpiła miastu przybudówkę, która mieści się z tyłu. W czasie remontu wmurowano nowy ikonostas. Należy zwrócić uwagę na zabytkowe kioty pochodzące z XIX wieku. Umieszczone są tam ikony św. Apostołów Piotra i Pawła oraz św. Mikołaja, patrona cerkwi. Ponadto godne uwagi są witraże ikonowe wykonane przez Michała Boguckiego.

Od roku 2012 w cerkwi mają miejsce Zaduszne Koncerty muzyki cerkiewnej. Parafia prawosławna organizuje również Warsztaty Ikonograficzne.

komentarze
 
W pobliżu
 
 
 
 
Boże Narodzenie
Sylwester
Na weekend
Konferencje, szkolenia
Imprezy integracyjne
więcej »
 

Pogoda w Świdnicy

temp.
0 °C
deszcz 0.0 cm
śnieg 0.0 cm
wiatr 0 km/h
  szczegóły »
 
 

Statystyka


gości on-line: 1
odwiedzin dzisiaj: 152
łącznie odsłon: 2062405
od dnia: 2012-01-19
czas generowania: -0.72
 
 

Zobacz także