Serwis Turystyczny Świdnicy

notes (0)
    
Strona główna » Atrakcje w mieście » Cmentarze Świdnica » Cmentarz żydowski
 

Co warto zobaczyć?

 
 

Polecany nocleg

 
 
 
 

Newsletter

Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami i ofertami ze Świdnicy? Zapisz się do newslettera
E-mail
 
 

Cmentarz żydowski

kategoria
Cmentarze,
 
Cmentarz żydowski
Zobacz galerię zdjęć
 

Cmentarz żydowski czyli kirkut mieści się w Świdnicy przy ulicy Esperantystów. Obecnie nie jest on używany. Ostatni pochówek na cmentarzu odbył się w latach 50. ubiegłego wieku. Cmentarz powstał w roku 1815, ma powierzchnię 0,4 hektara. Położony jest na samym szczycie niedużego wzniesienia. Teren cmentarza jest otoczony przez niekompletny mur (nie ma furtki i bramy).

W 1963 roku tuż przy głównej alei na cmentarzu ustawiony został pomnik upamiętniających powstańców, którzy walczyli i polegli w powstaniu w getcie warszawskim, które rozpoczęło się 19 kwietnia 1943 roku. Na tablicy pamiątkowej widnieje napis:

"19 IV 1943 r. w XX rocznicę Powstania w Getcie Warszawskim. Ofiarom Faszyzmu. Cześć ich pamięci. Świdnica 19 IV 1963 r."

Nagrobki na cmentarzu są obecnie mocno zniszczone, posiadają niekompletne tablice i zatarte inskrypcje. Podczas słynnej Nocy Kryształowej, jaka miała miejsce z 9 na 10 listopada 1938 roku, cmentarz także został zdewastowany, nagrobki zostały poprzewracane. Później, w latach 1941-1942, owych nagrobków użyto do wybrukowania ulic.

Na cmentarzu można obejrzeć między innymi duży nagrobek z inskrypcją niemiecko-hebrajską oraz grobowiec z granitu (bez płyty inskrypcyjnej). W roku 2005 cmentarz został posprzątany przez młodzież gimnazjalną w ramach akcji zorganizowanej przez Fundację Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego. Obecnie jednak (2013 rok) kirkut nadal pozostaje w złym stanie.

komentarze
 
W pobliżu
 
 
 
 
Boże Narodzenie
Sylwester
Na weekend
Konferencje, szkolenia
Imprezy integracyjne
więcej »
 

Pogoda w Świdnicy

temp.
0 °C
deszcz 0.0 cm
śnieg 0.0 cm
wiatr 0 km/h
  szczegóły »
 
 

Statystyka


gości on-line: 1
odwiedzin dzisiaj: 191
łącznie odsłon: 2064025
od dnia: 2012-01-19
czas generowania: 0.09
 
 

Zobacz także