Serwis Turystyczny Świdnicy

notes (0)
    
Strona główna » Atrakcje w okolicy » Zabytkowe budynki » Kaplica grobowa rodziny Sadebecków
 

Co warto zobaczyć?

 
 

Polecany nocleg

 
 

Warto zobaczyć

 
 

Newsletter

Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami i ofertami ze Świdnicy? Zapisz się do newslettera
E-mail
 
 

Kaplica grobowa rodziny Sadebecków

kategoria
Zabytkowe budynki,
 
Kaplica grobowa rodziny Sadebecków
Zobacz galerię zdjęć
 

Kaplica grobowa rodziny Sadebecków jest bardzo interesującą pamiątką po tym znanym i cenionym dzierżoniowskim rodzie. Rodzina Sadebeck mieszkała w narożnej kamienicy na rynku, która już obecnie nie istnieje. Wspomniana kaplica zaś została wybudowana na kształt rotundy w roku 1803. Wybudowano ją w samym centrum także nieistniejącego obecnie (a wówczas nowo założonego) cmentarza ewangelickiego przy ulicy Daszyńskiego. Cmentarz został ufundowany przez Fryderyka Sadebecka końcem XVIII wieku i założony na planie prostokąta. Do muru cmentarnego przylegały inne kaplice grobowe, a kaplica Sadebecków jest w tej chwili jedynym elementem świadczącym o istnieniu w tym miejscu nekropolii. Choć cmentarz nie został zniszczony w czasie drugiej wojny światowej, zlikwidowano go w latach 60. ubiegłego wieku.

Omawiana kaplica to klasycystyczna kaplica grobowa, którą zaprojektował najprawdopodobniej Leopold Niederäcker. Rotundę otacza z zewnątrz kolumnada. Nakryta jest kopułą zwieńczoną rzeźbą piaskowcową. Rzeźba owa przedstawia kobietę - personifikację Nadziei, będącej jedną z trzech cnót głównych.

Odwiedzając kaplicę, warto zwrócić uwagę na buk pospolity rosnący niedaleko niej. Jest on pomnikiem przyrody, ma przeszło 200 lat, jest wysoki na 13 metrów, zaś rozpiętość jego korony dochodzi do 16 metrów.

komentarze
 
W pobliżu
 
 
 
 
Na weekend
Konferencje, szkolenia
Imprezy integracyjne
Dla aktywnych
Z rodziną
więcej »
 

Pogoda w Świdnicy

temp.
0 °C
deszcz 0.0 cm
śnieg 0.0 cm
wiatr 0 km/h
  szczegóły »
 
 

Statystyka


gości on-line: 2
odwiedzin dzisiaj: 93
łącznie odsłon: 2010634
od dnia: 2012-01-19
czas generowania: 0.09
 
 

Zobacz także