Serwis Turystyczny Świdnicy

notes (0)
    
Strona główna » Atrakcje w mieście » Kościoły i klasztory Świdnica » Katedra św. Wacława i Stanisława
 

Co warto zobaczyć?

 
 

Polecany nocleg

 
 
 
 

Newsletter

Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami i ofertami ze Świdnicy? Zapisz się do newslettera
E-mail
 
 

Katedra św. Wacława i Stanisława

adres
Katedra św. Wacława i Stanisława
Plac Jana Pawła II 1
58-100 Świdnica
kontakt
tel.

kategoria
Kościoły i klasztory,
 
Katedra św. Wacława i Stanisława
Zobacz galerię zdjęć
 

Katedra św. Wacława i Stanisława zwana świdnicką jest bardzo starą gotycką świątynią, która stanowi jeden z ważniejszych obiektów zabytkowych Świdnicy. Obiekt mieści się w południowo-wschodniej części średniowiecznego miasta, przy obecnym Placu Jana Pawła II. Katedra jest największym kościołem znajdującym się na obszarze Dolnego Śląska, zaś jej wieża licząca sobie 103 wysokości jest najwyższą wieżą kościelną na Śląsku oraz piątą co do wielkości wieżą w kraju. Kolejną ciekawostką jest to, że również witraż znajdujący się w kościele jest największym na obszarze regionu.

Kościół został wybudowany w XIV wieku z rozkazu Bolka II Świdnickiego. Wzniesiono go ponieważ poprzedni drewniany kościółek stojący w tym samym miejscu spłonął w czasie pożaru. Jeśli wierzyć legendzie, kamień węgielny został położony przez samego księcia Bolka II Świdnickiego, a budowa świątyni rozpoczęła się około 1330 roku. Rozbudowa kościoła miała miejsce w latach 1400-1410. W roku 1532 miał miejsce pożar kościoła, po którym odbudowano go w roku 1546. Od 1561 do 1629 roku z kościoła korzystali ewangelicy. W roku 1662 jezuici wzięli kościół pod swoją opiekę, a na przełomie XVII/XVIII wieku przeprowadzili w nim barokizację. Ciężkim czasem dla kościoła były lata 1757-1772, kiedy to zamieniono go na zbożowy magazyn, na co zgodę wydały władze pruskie. Kościół odrestaurowano dopiero w latach 1893-1895. Stracił on jednak wiele ze swojego oryginalnego wystroju. Świątynia była początkowo kościołem parafialnym. 25 marca 2004 roku została konsekrowana na katedrę i od tego czasu jest katedrą diecezji świdnickiej.

Jest to świątynia orientowana, obiekt późnogotycki, trzynawowy. Wspomniana wieża, która jest bardzo dobrze widoczna już z oddali, jest wieżą pięciokondygnacyjną, znajduje się nad zachodnią fasadą. Piąta kondygnacja ma kształt ośmioboku. W rogach wieży znajdują się kolumienki, a na nich z kolei umieszczone są figury patronów kościoła, św. Wacława i Stanisława, a także św. Piotra i Pawła, Maryi, św. Jana Ewangelisty, św. Jana Chrzciciela oraz św. Jadwigi. W zachodniej fasadzie mieszczą się również cztery portale, tam zaś rzeźby z piaskowca, które przedstawiają m.in. Dwunastu Apostołów, św. Wacława i św. Stanisława, Matkę Bożą z Dzieciątkiem. Po zewnętrznych stronach portali przedstawiono symbole Ewangelistów takie jak lew będący symbolem św. Marka, orzeł będący symbolem św. Jana, anioł stanowiący symbol św. Mateusza oraz byk należący do św. Łukasza. Między północnym a środkowym portalem zachodniej fasady znajduje się rzeźba św. Anny Samotrzeciej (późnogotycka).

Nawa główna posiada długość aż 71 metrów, jest szeroka na 10 metrów i wysoka na 25 metrów. Do bocznych naw z kolei dobudowanych zostało sześć kaplic (w różnym czasie). Zaraz pod prezbiterium mieści się dwunastoboczna kaplica, która raczej nie jest częstym zjawiskiem w przypadku świątyń o charakterze gotyckim. Zarówno ołtarz, który przedstawia scenę Matki Bożej z Dzieciątkiem i otaczających Ją świętych jak i w większości rzeźby zostały wykonane przez Jana Riedla. Warto zwrócić uwagę na gotycki poliptyk pochodzący z roku 1492, który przedstawia scenę Zaśnięcia Matki Bożej - ciekawostką jest, że najprawdopodobniej jest to dzieło ucznia samego Wita Stwosza. Ponadto bardzo cennym zabytkiem jest również pieta z około 1420 roku. Na kościelnym dziedzińcu znajduje się kolumna św. Floriana wykonana w roku 1684.

komentarze
 
W pobliżu
 
 
 
 
Boże Narodzenie
Sylwester
Na weekend
Konferencje, szkolenia
Imprezy integracyjne
więcej »
 

Pogoda w Świdnicy

temp.
0 °C
deszcz 0.0 cm
śnieg 0.0 cm
wiatr 0 km/h
  szczegóły »
 
 

Statystyka


gości on-line: 6
odwiedzin dzisiaj: 139
łącznie odsłon: 2062278
od dnia: 2012-01-19
czas generowania: 0.1
 
 

Zobacz także