Serwis Turystyczny Świdnicy

notes (0)
    
Strona główna » Atrakcje w mieście » Kościoły i klasztory Świdnica » Kościół Pokoju pod wezwaniem Trójcy Świętej
 

Co warto zobaczyć?

 
 

Polecany nocleg

 
 

Warto zobaczyć

 
 

Newsletter

Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami i ofertami ze Świdnicy? Zapisz się do newslettera
E-mail
 
 

Kościół Pokoju pod wezwaniem Trójcy Świętej

adres
Kościół Pokoju pod wezwaniem Trójcy Świętej
Plac Pokoju 6
58-100 Świdnica
kontakt
tel.

kategoria
Kościoły i klasztory,
 
Kościół Pokoju pod wezwaniem Trójcy Świętej
Zobacz galerię zdjęć
 

Kościół Pokoju pod wezwaniem Trójcy Świętej został wybudowany dzięki porozumieniom traktatu westfalskiego, jaki został zawarty w 1648 roku. Traktat ów jednocześnie zakończył wojnę trzydziestoletnią. Kamień węgielny pod budowę świątyni został położony 23 sierpnia 1656 roku, a zatem był ostatnim wzniesionym na mocy wspomnianego traktatu, po kościołach w Głogowie i Jaworze. Kościół w Głogowie został wzniesiony w roku 1652 i spłonął w roku 1758, zaś kościół w Jaworze wybudowany w 1655 roku istnieje do dnia dzisiejszego, podobnie jak omawiany.

Kościół powstał wedle projektu wrocławskiego mistrza budowlanego Albrechta von Saebischa, a wybudował go Andreas Kaemper, cieśla ze Świdnicy. Pierwsze nabożeństwo w kościele zostało odprawione 24 czerwca 1657 roku. Świątynia została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO w roku 2001 i jest swoistym symbolem pojednania polsko-niemieckiego. W tym właśnie kościele, w roku 1989, spotkali się ówczesny premier Polski Tadeusz Mazowiecki oraz kanclerz Niemiec Helmut Kohl, aby wspólnie pomodlić się o pojednanie i pokój.

Historia budowy tak zwanych Kościołów Pokoju jest niezwykle ciekawa i warta opowiedzenia. Na budowę omawianego kościoła oraz dwóch wyżej wymienionych pozwolił sam cesarz Ferdynand III. Gest ten miał świadczyć o tolerancji katolików i katolickiego kraju wobec ewangelików i ich wiary, miał służyć zachowaniu pokoju. Wszystkie trzy kościoły znajdowały się w księstwach dziedzicznych rodu Habsburgów na Śląsku. Tam też kościoły katolickie odebrane przez protestantów powróciły później w ręce katolików. Z kolei kościoły mieszczące się na obszarze księstw, które były pod władzą Piastów Śląskich (głównie ewangelików) mogły pozostać w rękach ewangelików. Pomimo wspomnianego "gestu tolerancji" (świadomie w cudzysłowie), budowa Kościołów Pokoju była obwarowana przez liczne warunki, które nastręczały wielu trudności. I tak przykładowo, świątynia nie mogła być wzniesiona w granicach miasta, ale poza obrębem murów (co więcej, musiała być oddalona o odległość armatniego strzału), kościół nie mógł posiadać dzwonnicy, ani szkoły parafialnej, a nawet nie mógł swoim wyglądem z zewnątrz przypominać kościoła! Kolejnym warunkiem było to, iż budowa nie mogła trwać dłużej niż rok i musiała być wykonana z nietrwałych materiałów takich jak na przykład glina, drewno, słoma. Sytuacja ewangelików uległa poprawie podczas wojny północnej, w roku 1708. Wtedy też kościół zyskał szkołę i dzwonnicę. Obiekty te przetrwały do teraz.

Jeśli chodzi o architekturę kościoła, rzeczą szczególnie zwracającą uwagę jest to, iż jego powierzchnia wewnętrzna jest naprawdę duża, bo liczy sobie 1090 metrów kw. Świątynię bowiem budowano z tą myślą, aby pomieścić w niej jak największą ilość wiernych (wówczas bowiem czasy były ciężkie, a kościół miał być jednym z dwóch protestanckich mieszczących się na terenie księstwa świdnicko-jaworskiego). Zamiar ten został osiągnięty, ponieważ kościół mieścił aż 7,5 tysiąca osób, z czego 3 tysiące było miejsc siedzących. Kościół został założony na planie greckiego krzyża, w systemie szachulcowym.

Co do wyposażenia kościoła, bardzo cennymi jego elementami są ambona oraz ołtarz. Ambona została wykonana w roku 1729 przez Gotfrieda Augusta Hoffmanna. Schody na ambonę ozdobiono scenami biblijnymi, zaś balustrada ozdobiona jest rzeźbionymi alegoriami Nadziei, Wiary oraz Miłości. Nad drzwiami ambony znajduje się rzeźba przedstawiająca Jezusa Dobrego Pasterza. Zaraz na wprost ambony znajduje się loża rodziny Hochberg, wybudowana w roku 1698. Jest ona bogato zdobiona.

Ołtarz z kolei także został wykonany przez wspomnianego już G.A. Hoffmanna. Zamówiono go specjalnie w roku 1752 na stulecie istnienia świątyni. Ponad mensą (blatem ołtarza) mieści się nieduża płaskorzeźba, która prezentuje Ostatnią Wieczerzę. W samym środku ołtarza znajduje się scena Chrztu Chrustusa, Mojżesz, Aaron, św. Piotr i św. Paweł. Dodatkowo na korynckich kolumnach znajduje się fryz ozdobiony napisem o treści "Dies ist mein geliebter Sohn, an dem ich Wohlgefallen habe" czyli "To jest syn mój umiłowany, którego sobie upodobałem". Fragment ten pochodzi z Ewangelii Mateusza. Nad baldachimem umieszczono złoty trójkąt w otoczeniu promieni, który jest alegorią Boga. Na samym szczycie ołtarza postawiony jest baranek z chorągiewką.

Warto zwrócić uwagę również na bogato zdobione empory, zabytkowe organy i prospekt barokowy, pochodzące z lat 1666-1669. Powstały w firmie Gottfrieda Klose pochodzącego z Brzegu. W późniejszym czasie wiele razy były przerabiane. Na emporze mieszczącej się nad ołtarzem umieszczono mniejszych rozmiarów organy wybudowane w roku 1695. Kościelne stropy są pokryte malowidłami wykonanymi w latach 1694-1696. Należy zwrócić uwagę na miejsce skrzyżowania naw, tam bowiem namalowana jest Święta Trójca.

komentarze
 
W pobliżu
 
 
 
 
Boże Narodzenie
Sylwester
Na weekend
Konferencje, szkolenia
Imprezy integracyjne
więcej »
 

Pogoda w Świdnicy

temp.
0 °C
deszcz 0.0 cm
śnieg 0.0 cm
wiatr 0 km/h
  szczegóły »
 
 

Statystyka


gości on-line: 2
odwiedzin dzisiaj: 148
łącznie odsłon: 2062369
od dnia: 2012-01-19
czas generowania: 0.09
 
 

Zobacz także