Serwis Turystyczny Świdnicy

notes (0)
    
Strona główna » Atrakcje w mieście » Kościoły i klasztory Świdnica » Kościół św. Andrzeja Boboli
 

Co warto zobaczyć?

 
 

Polecany nocleg

 
 
 
 

Newsletter

Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami i ofertami ze Świdnicy? Zapisz się do newslettera
E-mail
 
 

Kościół św. Andrzeja Boboli

adres
Parafia św. Andrzeja Boboli
Wałbrzyska 41
58-100 Świdnica
kontakt
tel.

kategoria
Kościoły i klasztory,
 
Kościół św. Andrzeja Boboli
Zobacz galerię zdjęć
 

Kościół św. Andrzeja Boboli jest kościołem parafialnym, który znajduje się w budynku dawniej należącym do Fundacji Kessla. Ów Adolf Kessel urodzony w 1824 roku we Wrocławiu, wychował się w Lądku Zdroju. Bardzo ogromnym i przykrym doświadczeniem było zetknięcie się z biednymi dziećmi tkaczy, kiedy jeszcze Kessel uczęszczał do szkoły podstawowej. Dokładnie 11 grudnia 1896 roku sporządził testament (zmarł w roku 1902), wedle którego cały jego majątek po śmierci miał być przekazany miastu Świdnica. Majątek ten obliczono na 3 526 400 marek w złocie. Z tego zaś około 70 000 marek przeznaczono na parafię ewangelicką mieszczącą się w Lądku Zdroju. Reszta zaś została przeznaczona na założenie wspomnianej fundacji, zgodnie z wolą zmarłego.

Podstawowym zadaniem fundacji była pomoc w wychowaniu oraz wykształceniu dzieci tkaczy, głównie sierot, które pochodziły z takich powiatów jak Kamienna Góra, Jelenia Góra, Kłodzko, Wałbrzych. Ważne jest to, że w czasie przyjmowania do fundacji, również zgodnie z wolą Kessla, nie miało znaczenia to, jakie wyznanie i płeć miały dzieci. Wykonanie testamentu przypadło ówczesnemu burmistrzowi ze Świdnicy. W roku 1902 przejął on majątek po Kesslu, a rok później król pruski zatwierdził statut Fundacji.

Pomimo tego, iż Kessel urodził się, przebywał w czasie życia i zmarł w innych miastach niż Świdnica, właśnie jej wybór na miejsce swojej fundacji nie był wcale przypadkowy, bowiem wybrał Świdnicę ze względu na jej centralne położenie. Fundacja powstała na około 22 hektarowej powierzchni. Na 7 hektarach zostały wybudowane budynki takie jak szkoła, dom dla pracowników, osobne internaty dla dziewcząt i chłopców, sala gimnastyczna z wieżą zegarową oraz budynek gospodarczy. Fundacja została otwarta w roku 1907. Kilka lat później internat dla dziewcząt został wydzierżawiony miastu (bowiem nie było tak dużo dzieci jak przewidywano) i urządzono tam szkołę realną.

Do wybuchu pierwszej wojny światowej Fundacja doskonale raziła sobie pod względem finansowym, sytuacja ta uległa zmianie w roku 1923, kiedy zabrakło pieniędzy (między innymi z powodu inflacji). W końcu sytuacja nieco się ustabilizowała, ale nie przyjmowano już dzieci biednych tkaczy (bo tych zwyczajnie nie było), zaczęto za to przyjmować dzieci różnych pracowników, w tym dzieci, które sprawiały trudności wychowawcze (w pewnym momencie było to aż 120 dzieci z Berlina).

Choć fundacja funkcjonowała do zakończenia drugiej wojny światowej, to jednak jej charakter uległ zmianie. Po 1942 roku do szkoły na obszarze Fundacji przyjmowane były wyłącznie dzieci żołnierzy należących do Wermachtu oraz dzieci członków partii hitlerowskiej. Kiedy wojna dobiegła końca cały teren Fundacji przejęło wojsko radzieckie, które opuściło go dopiero w roku 1991. Wówczas od razu podjęto działanie zmierzające do wygospodarowania wspomnianego wyżej budynku z wieżą zegarową na cele parafii św. Józefa. Kiedy się to udało, przeprowadzono pobieżny remont i przystosowano dawną salę gimnastyczną na kościół, który był gotowy w 1995 roku. Nowa parafia została wydzielona z parafii św. Józefa, a sam kościół zyskał wezwanie św. Andrzeja Boboli, który jest patronem Polski i męczennikiem.

komentarze
 
W pobliżu
 
 
 
 
Boże Narodzenie
Sylwester
Na weekend
Konferencje, szkolenia
Imprezy integracyjne
więcej »
 

Pogoda w Świdnicy

temp.
0 °C
deszcz 0.0 cm
śnieg 0.0 cm
wiatr 0 km/h
  szczegóły »
 
 

Statystyka


gości on-line: 2
odwiedzin dzisiaj: 142
łącznie odsłon: 2062315
od dnia: 2012-01-19
czas generowania: 0.36
 
 

Zobacz także