Serwis Turystyczny Świdnicy

notes (0)
    
Strona główna » Atrakcje w mieście » Kościoły i klasztory Świdnica » Kościół Świętego Krzyża
 

Co warto zobaczyć?

 
 

Polecany nocleg

 
 
 
 

Newsletter

Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami i ofertami ze Świdnicy? Zapisz się do newslettera
E-mail
 
 

Kościół Świętego Krzyża

adres
Kościół Świętego Krzyża
Westerplatte
58-100 Świdnica
kontakt
tel.

kategoria
Kościoły i klasztory,
 
Kościół Świętego Krzyża
Zobacz galerię zdjęć
 

Kościół Świętego Krzyża znajdujący się przy ulicy Westerplatte w Świdnicy i stanowi część dawnego zespołu klasztornego Zakonu Krzyżowców z Czerwoną Gwiazdą. Zakon ten funkcjonuje do dnia dzisiejszego i jest chrześcijańskim zakonem rycerskim, który powstał w 1233 roku. Ciekawostką jest, że założyła go kobieta, św. Agnieszka Czeska. Z racji tego, że od początku był to zakon posiadający charakter szpitalny, jego członkowie zwani byli również szpitalnikami, braćmi szpitalnymi a także krzyżakami z czerwoną gwiazdą. Do zespołu poklasztornego poza kościołem należy także komandoria.

Kościół został wzniesiony w roku 1267 wraz ze szpitalem św. Michała, obie budowle Krzyżowcy przejęli w roku 1283. Kościół jest obiektem murowanym, jednonawowym, posiada wieżę trzykondygnacyjną. Wspomniana komandoria powstała natomiast w roku 1340. W roku 1633 w mieście wybuchł ogromny pożar podczas którego mocno ucierpiał także zespół klasztorny. Został odbudowany dopiero w roku 1712. Duża przebudowa zespołu miała miejsce w latach 1865-1868. Wówczas zespołowi nadano bardzo klasycystyczny wygląd.

Początkiem XIX wieku kościół stracił swoją dotychczasową funkcję sakralną i został zaaranżowany na cele mieszkalne. Ponownie jako świątynia religijna zaczął funkcjonować w drugiej połowie XIX wieku. Renowacji kościoła dokonano dopiero w latach 1965-1968, a następnie w latach 1983-1984. Obecnie we wnętrzu mieści się wyposażenie klasycystyczne oraz barokowe. W dawnej komandorii urządzona jest parafialna biblioteka.

W latach 90. ubiegłego wieku w kościele prowadzona była religia dla dzieci oraz młodzieży szkolnej, a od 2004 do 2005 roku świątynia wykorzystywana była jako obiekt zastępczy dla powstającej wówczas parafii pod wezwaniem Miłosierdzia Bożego. W roku 2006 miało miejsce wydarzenie o nazwie VII Międzynarodowy Festiwal Bachowski.

komentarze
 
W pobliżu
 
 
 
 
Na weekend
Konferencje, szkolenia
Imprezy integracyjne
Dla aktywnych
Z rodziną
więcej »
 

Pogoda w Świdnicy

temp.
0 °C
deszcz 0.0 cm
śnieg 0.0 cm
wiatr 0 km/h
  szczegóły »
 
 

Statystyka


gości on-line: 2
odwiedzin dzisiaj: 11
łącznie odsłon: 2010076
od dnia: 2012-01-19
czas generowania: 0.09
 
 

Zobacz także