Serwis Turystyczny Świdnicy

notes (0)
    
Strona główna » Atrakcje w mieście » Pomniki, miejsca pamięci Świdnica » Krzyż pokutny Jakuba Thau
 

Co warto zobaczyć?

 
 

Polecany nocleg

 
 

Warto zobaczyć

 
 

Newsletter

Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami i ofertami ze Świdnicy? Zapisz się do newslettera
E-mail
 
 

Krzyż pokutny Jakuba Thau

kategoria
Pomniki, miejsca pamięci,
 
Krzyż pokutny Jakuba Thau
Zobacz galerię zdjęć
 

Krzyż pokutny Jakuba Thau znajduje się na Placu św. Małgorzaty, na skwerze, niedaleko domu o numerze 6. Na krzyżu można dostrzec inicjały JT oraz datę 1347. Obecnie krzyż ten jest bez ramion. Z krzyżem oraz postacią Jakuba Thau wiąże się legenda, a dokładniej rzecz biorąc, kilka jej wersji. Niemniej, we wszystkich wersjach ów Jakub Thau był błaznem nadwornym Bolka II i zabił (czy to umyślnie czy przez przypadek) jego syna, Bolka III.

Jedna z wersji opowiada o tym, że krzyż stoi w miejscu, gdzie wspomniany błazen został ścięty (lub też ścięto go za Bramą Kapturową w Świdnicy). Zgodnie z legendą Thau przypadkowo spuścił na głowę Bolka III armatnią kulę, której uderzenie było przyczyną jego śmierci (być może miało to miejsce w czasie zabawy). Inna legenda mówi o tym, że błazen zasłonił się ciałem dziecka przed ciosem jakiegoś rycerza.

Jeszcze inna legenda głosi, że książę Bolko II związał się z panną, której ojciec oblegał jego zamek w Bolkowie, zaś zazdrosny o tę właśnie kobietę Jakub Thau wpuścił do zamku napastników. W czasie zamieszania chciał również zabić Bolka II, ale pomylił go z jego synem, którego uderzył kamieniem.

Niezależnie od tego, jakiej wersji wierzyć, z powodu śmierci Bolka III, jego ojciec Bolko II umarł nie pozostawiając po sobie potomka i w taki właśnie sposób skończyła się linia Piastów świdnicko-jaworskich. Historycy jednak sądzą, że tak naprawdę linia ta skończyła się w chwili śmierci samego Bolka II, który ponoć tak naprawdę nie miał potomka.

komentarze
 
W pobliżu
 
 
 
 
Boże Narodzenie
Sylwester
Na weekend
Konferencje, szkolenia
Imprezy integracyjne
więcej »
 

Pogoda w Świdnicy

temp.
0 °C
deszcz 0.0 cm
śnieg 0.0 cm
wiatr 0 km/h
  szczegóły »
 
 

Statystyka


gości on-line: 1
odwiedzin dzisiaj: 1
łącznie odsłon: 2064036
od dnia: 2012-01-19
czas generowania: 0.11
 
 

Zobacz także