Serwis Turystyczny Świdnicy

notes (0)
    
Strona główna » Atrakcje w mieście » Wieże ciśnień Świdnica » Miejska wieża ciśnień
 

Co warto zobaczyć?

 
 

Polecany nocleg

 
 

Warto zobaczyć

 
 

Newsletter

Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami i ofertami ze Świdnicy? Zapisz się do newslettera
E-mail
 
 

Miejska wieża ciśnień

adres
Wieża ciśnień
Nauczycielska 3
58-100 Świdnica
kontakt
tel.

kategoria
Wieże ciśnień,
 
Miejska wieża ciśnień
Zobacz galerię zdjęć
 

Miejska wieża ciśnień znajdująca się przy obecnej ulicy Nauczycielskiej jest jedną z dwóch wież ciśnień, które mieszczą się na obszarze Świdnicy. Omawiana jest obecnie obiektem zabytkowym (wpisanym do rejestru zabytków w roku 1994), wzniesionym w roku 1877. Druga istniejąca wieża została wybudowana końcem lat 80. ubiegłego wieku. Niemniej pierwszą, obecnie nieistniejącą wieżę ciśnień Świdnica uzyskała już w roku 1600. Stała ona przy obecnym Placu Ludowym, a rozebrano ją w latach 70. zeszłego stulecia.

Owa pierwsza wieża była napędzana za pomocą siły ludzkich mięśni. Woda była zaś tłoczona przez sieć rur wykonanych z drewna, po czym można było ją pozyskać ze studni mieszczącej się na rynku. Dużym problemem jednak było to, że z racji swojej konstrukcji oraz tego, iż po części zlokalizowana była poza murami miejskimi, istniało duże zagrożenie zniszczeniem w czasie oblężenia oraz zniszczeniem w wyniku pożaru. Za każdym razem gdy po zniszczeniach wieża była odbudowywana, modernizowano ją. Szczególnie zmodernizowana została w roku 1864 (została między innymi podwyższona i wprowadzono maszynę parową), ale nawet te zabiegi nie były wystarczające, aby wieża mogła zaspokoić potrzeby mieszkańców. Dlatego też we wspomnianym 1877 roku wzniesiono nową wieżę.

Omawiana wieża najpierw posiadała początkowo dwa zbiorniki na wodę z płaskim dnem, które usytuowane były na dwóch poziomach, liczyły sobie 85 i 175 metrów sześciennych pojemności. W 1903 roku zaś wieża ta (w czasie rozbudowywania sieci wodociągowej) poddana została przebudowie, w wyniku której zyskała dodatkowe piętro, natomiast na szczycie stanął dodatkowy zbiornik mogący pomieścić 500 metrów sześciennych wody. Wymieniono również dach wieży. Wieżę przestano eksploatować w roku 1994 (wtedy też trafiła do wspomnianego rejestru zabytków). W tej chwili wieża jest nieczynna, a na dachu ustawione zostały nadajniki różnych sieci telefonii komórkowej.

komentarze
 
W pobliżu
 
 
 
 
Boże Narodzenie
Sylwester
Na weekend
Konferencje, szkolenia
Imprezy integracyjne
więcej »
 

Pogoda w Świdnicy

temp.
0 °C
deszcz 0.0 cm
śnieg 0.0 cm
wiatr 0 km/h
  szczegóły »
 
 

Statystyka


gości on-line: 2
odwiedzin dzisiaj: 148
łącznie odsłon: 2062368
od dnia: 2012-01-19
czas generowania: 0.64
 
 

Zobacz także