Serwis Turystyczny Świdnicy

notes (0)
    
Strona główna » Atrakcje w mieście » Muzea Świdnica » Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy
 

Co warto zobaczyć?

 
 

Polecany nocleg

 
 
 
 

Newsletter

Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami i ofertami ze Świdnicy? Zapisz się do newslettera
E-mail
 
 

Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy

adres
Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy
Rynek 37
58-100 Świdnica
kontakt
tel.

kategoria
Muzea,
 
Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy
Zobacz galerię zdjęć
 

Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy jest muzeum założonym w 1966 roku na Dolnym Śląsku. Organizację muzeum rozpoczęto w pomieszczeniach ratusza świdnickiego i w domyśle miało ono różnić się od przedwojennego Muzeum Miejskiego. Omawiane muzeum miało trudnić się gromadzeniem, opracowywaniem oraz konserwowaniem dóbr kultury dotyczących historii śląskiego kupiectwa, badaniem historii Świdnicy i regionu, a także gromadzeniem systemów pomiarowych stosowanych na Śląsku.

Pierwsze stałe wystawy udostępniono w roku 1967 za sprawą dużego zaangażowania innych muzeów na Dolnym Śląsku. W roku 1976 zaczęto podejmować próby zawężenia specjalizacji placówki i decyzja ta została zatwierdzona w roku 1978. W tym czasie przy muzeum powstał oddział Sztuki Nagrobnej, który istniał do 1995, po czym zlikwidowano go, a jego miejsce zajął dział metrologiczny.

Muzeum Dawnego Kupiectwa zostało podzielone na cztery działy takie jak:

Dział Dawnego Kupiectwa - jest to dział, w którym gromadzone są zabytki mające związek z dawnym handlem, głównie kolekcje szklanych opakowań, ceramika, kamionki, a ponadto w dziale tym znajdziemy eksponaty związane z wyposażeniem dawnych sklepów takie jak wagi i kasy sklepowe, szyldy reklamowe i wiele innych.

Dział Metrologiczny - tutaj gromadzone i udostępniane są zabytki kultury materialnej mające związek z wymianą towarową. Wśród eksponatów znajdziemy wagi, odważniki, łokcie, mary nalewne i nasypne, narzędzia miernicze. Większość eksponatów w tym dziale pochodzi z XIX i XX wieku, ale zdarzają się również dużo starsze, z XIV wieku.

Dział Historii Świdnicy - to dział gromadzący zabytki i informacje na temat miasta i jego historii. Cała ekspozycja została urządzona w zabytkowej Sali Rajców. W dziale tym możemy obejrzeć między innymi makietę Świdnicy z XVII wieku, na której można zaobserwować system średniowiecznych fortyfikacji, bram oraz wież w Świdnicy.

Dział Naukowo-Oświatowy - osoby pracujące w tym dziale zajmują się popularyzacją zbiorów muzealnych oraz organizowaniem lekcji muzealnych, a ponadto współpracują przy organizacji wystaw czasowych i są odpowiedzialne za kontakt z mediami.

komentarze
 
W pobliżu
 
 
 
 
Boże Narodzenie
Sylwester
Na weekend
Konferencje, szkolenia
Imprezy integracyjne
więcej »
 

Pogoda w Świdnicy

temp.
0 °C
deszcz 0.0 cm
śnieg 0.0 cm
wiatr 0 km/h
  szczegóły »
 
 

Statystyka


gości on-line: 6
odwiedzin dzisiaj: 139
łącznie odsłon: 2062281
od dnia: 2012-01-19
czas generowania: 0.13
 
 

Zobacz także