Serwis Turystyczny Świdnicy

notes (0)
    
Strona główna » Atrakcje w mieście » Pałace, dwory Świdnica » Pałac opatów cystersów krzeszowskich
 

Co warto zobaczyć?

 
 

Polecany nocleg

 
 

Warto zobaczyć

 
 

Newsletter

Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami i ofertami ze Świdnicy? Zapisz się do newslettera
E-mail
 
 

Pałac opatów cystersów krzeszowskich

adres
Miejska Biblioteka Publiczna im. C. K. Norwida
Franciszkańska 18
58-100 Świdnica
kontakt
tel.

kategoria
Pałace, dwory,
 
Pałac opatów cystersów krzeszowskich
Zobacz galerię zdjęć
 

Pałac opatów cystersów krzeszowskich znajdujący się przy ulicy Franciszkańskiej w Świdnicy wybudowano w latach 1723-1724. Został wzniesiony w stylu barokowym i jest jedną z najstarszych barokowych budowli w Świdnicy. Pałac jest obiektem dwupiętrowym, murowanym, wzniesionym na rzucie prostokąta, posiada wewnętrzny dziedziniec, który jest ozdobiony licznymi detalami architektonicznymi jak ślimacznice, wazony. Pałac ten wybudowano z fundacji Dominicusa Geyera jako rezydencję opatów z Krzeszowa. Opaci korzystali z obiektu niedługo, bo tylko do roku 1741, po czym został on im odebrany przez Prusy. Od tego czasu zaczął pełnić rolę siedziby komendanta świdnickiej twierdzy oraz składu broni tj. arsenału (od roku 1810 kiedy miała miejsce likwidacja zakonu). Znajdował się tu także urząd skarbowy od roku 1918. Swego czasu obiekt pełnił również funkcje mieszkalne i przemysłowe.

Do dnia dzisiejszego w budynku zachowały się elementy wystroju barokowego oraz sztukatorska dekoracja na sklepieniach. W latach 2003-2005 w pałacu przeprowadzono generalny remont, a następnie zaadaptowano go na potrzeby Miejskiej Biblioteki Publicznej im. C.K. Norwida w Świdnicy. Pewną część wystroju pochodzącego z omawianego pałacu można obejrzeć w Muzeum Narodowym we Wrocławiu.

W godzinach otwarcia czytelni można zwiedzać zabytkowe pomieszczenia pałacu. Na miejscu odbywają się różne spotkania autorskie.

komentarze
 
W pobliżu
 
 
 
 
Na weekend
Konferencje, szkolenia
Imprezy integracyjne
Dla aktywnych
Z rodziną
więcej »
 

Pogoda w Świdnicy

temp.
0 °C
deszcz 0.0 cm
śnieg 0.0 cm
wiatr 0 km/h
  szczegóły »
 
 

Statystyka


gości on-line: 3
odwiedzin dzisiaj: 91
łącznie odsłon: 2010596
od dnia: 2012-01-19
czas generowania: -0.89
 
 

Zobacz także