Serwis Turystyczny Świdnicy

notes (0)
    
Strona główna » Atrakcje w mieście » Parki miejskie Świdnica » Park Centralny
 

Co warto zobaczyć?

 
 

Polecany nocleg

 
 
 
 

Newsletter

Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami i ofertami ze Świdnicy? Zapisz się do newslettera
E-mail
 
 

Park Centralny

kategoria
Parki miejskie,
 
Park Centralny
Zobacz galerię zdjęć
 

Park Centralny w Świdnicy położony jest na południe od centrum miasta, jest otoczony takimi ulicami jak ulica Lipowa, Śląska, Pionierów i Plac Ludowy. Park rozciąga się na powierzchni 9 hektarów. Niestety nie jest on już chlubą miasta tak jak dawniej. Kiedyś mieściły się w nim liczne fontanny, piękne dywany kwiatowe, obecnie zaś z pewnością potrzebna jest mu intensywna rewitalizacja. Park Centralny wiele razy był przebudowywany, ale dokładna data jego powstania nie jest znana. Niemniej, najprawdopodobniej Park zaczął powstawać w czasie, kiedy zaczęto burzyć miejskie fortyfikacje.

Ciekawostką jest, że w miejscu, gdzie obecnie mieści się Park, dawniej istniała wieś o nazwie Schreibendorf, która została założona w XIII wieku. W połowie XIV wieku wieś została podarowana klasztorowi cystersów w Krzeszowie przez Bolka II Małego. Część wsi została zburzona w roku 1753, kiedy to budowano Twierdzę Świdnicką, bowiem mieściła się ona w przedpolu twierdzy i na obszarze planowanych fortyfikacji zewnętrznego pasa umocnień. Kiedy Świdnica zyskała status wolnego miasta w roku 1866, następnego roku zaczęto wysadzać fortyfikacje w celu ich usunięcia. Pierwszy most z żelbetonu w mieście wybudowano w roku 1911 na potoku Witoszówka. Do teraz na jednym z przyczółków można dostrzec herby Świdnicy i Rzeszy.

W 1916 roku na obszarze obecnego parku wybudowana została hala sportowa wedle projektu Heinricha Borsta (przy obecnej ulicy Pionierów Ziemi Świdnickiej). Przed halą zaś rozciągały się sportowe tereny. Obiekt ten powstał w miejscu, gdzie wcześniej znajdowała się poprzednia hala wzniesiona w roku 1876. Przed rozpoczęciem wojny na obszarze parku znajdował się fascynujący różany ogród, który stworzyli sami mieszkańcy Świdnicy. Jakiś czas temu grupa osób ze Zdzisławem Chlebickim na czele miała ambitne plany, aby odtworzyć to miejsce, ale niestety próby te spełzły na niczym po dwóch latach, bowiem cały czas rozkradano rośliny.

Kiedy druga wojna światowa dobiegła końca, na obszarze Parku Centralnego organizowane były różne wystawy, na których przedstawiano walory Ziem Odzyskanych. Park doczekał się przebudowy w latach 70. ubiegłego wieku, ale niekoniecznie wypadła ona korzystnie. Przede wszystkim zostały zlikwidowane wówczas piękne, malownicze kaskady wodne. W zamian za to postawiono fontanny (niezbyt urokliwe) oraz sztuczny staw. Po zbudowaniu sztucznego nabrzeża, można było pływać kajakami i łódkami. Dzięki zaangażowaniu artystów wygląd parku nieco poprawił się w latach 80. zeszłego wieku, bowiem przy alejkach ustawione zostały wspaniałe rzeźbione ławki, zaś na placu zabaw pojawiły się wyrzeźbione postacie zwierząt. Do dnia dzisiejszego jednak owe drewniane cuda nie przetrwały. Jedyną ozdobą obecnie jest rzeźba Wielanda (mitycznego kowala) stworzona w 1922 roku.

Już od jakiegoś czasu mówi się o rewitalizacji parku, ale potrzebne są na to ogromne fundusze, gdyż ze wstępnych obliczeń wynika, iż jest to około 14 milionów zł. Obecnie atrakcją parku jest wspomniana Witoszówka tworząca tu dwa akweny orz most. Jeśli chodzi o przyrodę parku, występują tu takie gatunki drzew jak między innymi klony zwyczajne, lipy drobnolistne, brzozy, buki, kasztanowce czerwone, białe akacje, cisy, wierzby.

komentarze
 
W pobliżu
 
 
 
 
Boże Narodzenie
Sylwester
Na weekend
Konferencje, szkolenia
Imprezy integracyjne
więcej »
 

Pogoda w Świdnicy

temp.
0 °C
deszcz 0.0 cm
śnieg 0.0 cm
wiatr 0 km/h
  szczegóły »
 
 

Statystyka


gości on-line: 2
odwiedzin dzisiaj: 184
łącznie odsłon: 2063975
od dnia: 2012-01-19
czas generowania: 0.14
 
 

Zobacz także