Serwis Turystyczny Świdnicy

notes (0)
    
Strona główna » Atrakcje w mieście » Parki miejskie Świdnica » Park Młodzieżowy
 

Co warto zobaczyć?

 
 

Polecany nocleg

 
 

Warto zobaczyć

 
 

Newsletter

Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami i ofertami ze Świdnicy? Zapisz się do newslettera
E-mail
 
 

Park Młodzieżowy

kategoria
Parki miejskie,
 
Park Młodzieżowy
Zobacz galerię zdjęć
 

Park Młodzieżowy mieści się w otoczeniu takich ulic jak ulica Armii Krajowej od strony południowej, Kolejowa od wschodu, Tenisowa Droga od zachodu i ulica Spacerowa, na Osiedlu Zwierzynieckim. Jego powierzchnia wynosi 7,7 hektara, zaś swoim kształtem nieco przypomina trójkąt. Park jest bardzo dobrze zagospodarowany, znajdują się w nim liczne ławki służące do odpoczynku oraz wiele spacerowych alejek. Ukształtowanie terenu jest bardzo ciekawe, atrakcyjne i urozmaicone. Nie brakuje tu wzniesień i obniżeń.

Dawniej przy obecnej ulicy Wałbrzyskiej zlokalizowany był cmentarz garnizonowy, który został założony w czasie pierwszej wojny światowej. Pochowano tu między innymi Lothara, brata słynnego Czerwonego Barona, tj. Manfreda Albrechta von Richthofena (jednego z najbardziej znanych lotników z czasów pierwszej wojny światowej).

W roku 1875 wybudowano w Parku altankę, która do końca lat 80. ubiegłego wieku była w nie najgorszym stanie. Inicjatorem jej budowy był podpułkownik Riebel. Altanka nosiła miano Riebelshöhe vel Riebels Höh. Była to altanka z latarnią, którą umiejscowiono na kamiennym cokole. Altanę zamknięto w roku 2005, bowiem ze względu na bardzo zły stan techniczny groziła zawaleniem w każdej chwili. Wówczas obszar wokół altany ogrodzono płotem i przygotowano do rozbiórki (rozebrano ją w roku 2007). Obiekt ten był niezwykle sławny i stanowił pewnego rodzaju symbol Parku. Altankę uwieczniono na licznych fotografiach, a także na pocztówkach. Była ona bardzo lubianym miejscem szczególnie przez zakochane pary, które chętnie w niej przesiadywały. Altanka ta po wojnie była zwana również "wieżyczką". Obecnie sprawa remontu altanki jest w toku, ponieważ Świdnickie Forum Rozwoju stara się nakłonić Miasto na wyłożenie odpowiedniej sumy pieniędzy na remont. Do działania zachęca także samych mieszkańców miasta.

Będąc w Parku Młodzieżowym należy zwrócić uwagę na obelisk, który postawiono ku czci ofiar dżumy. Zaraza ta nawiedziła miasto w roku 1866. Jeszcze przed wojną na obszarze Parku znajdował się kort tenisowy. W Parku Młodzieżowym można odnaleźć aż 12 drzew będących pomnikami przyrody. Niezwykle okazałym jest platan klonolistny. Posiada bardzo gruby pień, konary oraz rozłożystą koronę. Drzewo to odnajdziemy w części południowo-zachodniej, na obszarze dawnej Fleszy Ceglanej. Ponadto warto zwrócić uwagę na inne okazy jak sosna czarna, daglezja zielona, jodła grecka, dąb szypułkowy, biała akacja, żywotnik olbrzymi, modrzew europejski, miłorząb japoński.

komentarze
 
W pobliżu
 
 
 
 
Boże Narodzenie
Sylwester
Na weekend
Konferencje, szkolenia
Imprezy integracyjne
więcej »
 

Pogoda w Świdnicy

temp.
0 °C
deszcz 0.0 cm
śnieg 0.0 cm
wiatr 0 km/h
  szczegóły »
 
 

Statystyka


gości on-line: 3
odwiedzin dzisiaj: 148
łącznie odsłon: 2062365
od dnia: 2012-01-19
czas generowania: -0.91
 
 

Zobacz także