Serwis Turystyczny Świdnicy

notes (0)
    
Strona główna » Atrakcje w mieście » Zabytkowe budynki Świdnica » Ratusz Miejski
 

Co warto zobaczyć?

 
 

Polecany nocleg

 
 
 
 

Newsletter

Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami i ofertami ze Świdnicy? Zapisz się do newslettera
E-mail
 
 

Ratusz Miejski

adres
Muzeum Dawnego Kupiectwa
Rynek 37
58-100 Świdnica
kontakt
tel.

kategoria
Zabytkowe budynki,
 
Ratusz Miejski
Zobacz galerię zdjęć
 

Ratusz Miejski, w którym obecnie znajduje się Muzeum Dawnego Kupiectwa, mieści się w samym centrum Świdnicy. Początkowo obiekt był dwupiętrowy, wzniesiony w stylu gotyckim, a powstał po przebudowie domu kupieckiego, który datowany jest na rok 1291. Przebudowa i zaadaptowanie budynku na ratusz miały miejsce od 1329 do 1336 roku. Niestety już w roku 1393 ratusz stracił wieżę w wyniku pożaru miasta. Wieżę ową odbudowano, ale w roku 1528 znowu spłonęła, tym razem z całym budynkiem ratusza.

Kolejny raz ratusz i wieża zostały odbudowane w latach 1548-1555. Po odbudowie obiekt zachował się dłużej niż poprzednio, bo aż do 1716 roku, kiedy to miał miejsce kolejny pożar. Wówczas udało się ocalić jedynie kapliczkę ratuszową oraz narożnik północno-zachodni obiektu. Ratusz ponownie odbudowano w latach 1717-1720 i z tego właśnie okresu pochodzi jego obecny kształt. Sama wieża jednak kolejny raz runęła, tym razem z powodu oblężenia wojsk austriackich. Odbudowano ją w 1765 roku. Wieży nie zniszczyła też pierwsza ani druga wojna światowa, ale runęła sama dokładnie 5 stycznia 1967 roku o godzinie 15.16. Powodem tego zdarzenia był najprawdopodobniej źle przeprowadzony remont. Odbudowa wieży rozpoczęła się w 2010 roku i zakończyła w roku 2012. Jest to wieża wykonana z żelbetonu i niestety odbiega od oryginału, który był przede wszystkim wyższy i bardziej smukły. Ratusz został poddany renowacji w czasie odbudowy wieży. Do teraz w ratuszu możemy obejrzeć gotycką Izbę Rajców Miejskich stworzoną w XVI wieku i piękną drewnianą polichromię, także z XVI wieku.

Warto przyjrzeć się ratuszowi od zewnątrz i zwrócić uwagę na piękne rzeźby wykonane z kamienia. Możemy obejrzeć między innymi figurę św. Floriana wykonaną w 1720 roku oraz nieco "starszą" figurę św. Jana Nepomucena z 1718. Obie znajdują się w narożnikach ratusza. Oglądając ratusz nie można nie zwrócić uwagi na piękny portal główny wraz z balkonem i kartusz (mieści się tam herb Świdnicy z 1720 roku). Szczyt elewacji ozdobiony jest posągami z kamienia, które przedstawiają książęta świdnicko-jaworskie.

komentarze
 
W pobliżu
 
 
 
 
Boże Narodzenie
Sylwester
Na weekend
Konferencje, szkolenia
Imprezy integracyjne
więcej »
 

Pogoda w Świdnicy

temp.
0 °C
deszcz 0.0 cm
śnieg 0.0 cm
wiatr 0 km/h
  szczegóły »
 
 

Statystyka


gości on-line: 2
odwiedzin dzisiaj: 186
łącznie odsłon: 2063993
od dnia: 2012-01-19
czas generowania: 0.35
 
 

Zobacz także