Serwis Turystyczny Świdnicy

notes (0)
    
Strona główna » Atrakcje w okolicy » Zamki, warownie, twierdze » Zamek Cisy
 

Co warto zobaczyć?

 
 

Polecany nocleg

 
 

Warto zobaczyć

 
 

Newsletter

Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami i ofertami ze Świdnicy? Zapisz się do newslettera
E-mail
 
 

Zamek Cisy

inne nazwy
Ruiny zamku w Cieszowie
kategoria
Zamki, warownie, twierdze,
 
Zamek Cisy
Zobacz galerię zdjęć
 

Zamek położony pomiędzy wsiami Struga, Chwaliszów i Cieszów na Pogórzu Wałbrzyskim. Umiejscowiony na niewielkim skalnym wzgórzu, nad małą rzeczką Czyżynką w zachodniej części Ślążańskiego Parku Krajobrazowego. Obiekt znajduje się na szlaku zamków piastowskich o długości 146 kilometrów. Jest często odwiedzany przez aktywnych turystów ze względu na położenie w którym się znajduje. Szlaki turystyczne na terenie parku są bardzo dobrze rozwinięte dlatego dużym atutem są wielogodzinne piesze wędrówki po wzgórzach : Czyżowa, Kamieńsko bądź Zwierzyniec. W literaturze zamek określany jest jako Cisy a niekiedy Cieszów.

Pierwsza wzmianka o pochodzi z 1243 roku. Kojarzony jest natomiast z inicjatywą księcia Bolka I świdnicko - jaworskiego i Bolka II, który prawdopodobnie podjął się rozbudowy warowni. W niedługim czasie zamek stał się własnością Czech i zastąpił obecne ruiny w rezydencję różnych rodów : Zeispercków kolejno A. von Grunav oraz Czetryców. W drugiej połowie XV wieku powstało przedzamcze zachodnie. Kilkadziesiąt lat później obok bramy wzniesiono basteję, która pełniła funkcję obronną mostu. Na przełomie XVIII i XIX wieku władze nakazały zniszczyć zamek.

Zamek właściwy na planie czworoboku stanowił najstarszą część zespołu budowli. Otaczały go mury zewnętrzne, tworzące przed bramą zwieńczoną wieżyczką niewielki dziedziniec. Za materiał budowlany dla zamku posłużył miejscowy piaskowiec.

W obrębie ruin zachowały się również pozostałości po budynku mieszkalnym, który miał przynajmniej dwie kondygnacje. W południowo - wschodniej części na terenie obiektu znajduje się wieża o średnicy ok. 10 metrów, zbudowana na planie koła.

Przed rozpoczęciem II wojny światowe na terenie zamku prowadzono prace zabezpieczająco - budowlane, w wyniku których zrekontruowano między innymi bramę. Obecnie zamek jest kamienną ruiną, w której obrębie zachowany został masyw zamku wysokiego oraz przedzamcze wschodnie i zachodnie.

komentarze
 
W pobliżu
 
 
 
 
Na weekend
Konferencje, szkolenia
Imprezy integracyjne
Dla aktywnych
Z rodziną
więcej »
 

Pogoda w Świdnicy

temp.
0 °C
deszcz 0.0 cm
śnieg 0.0 cm
wiatr 0 km/h
  szczegóły »
 
 

Statystyka


gości on-line: 1
odwiedzin dzisiaj: 92
łącznie odsłon: 2010625
od dnia: 2012-01-19
czas generowania: 0.11
 
 

Zobacz także