Serwis Turystyczny Świdnicy

notes (0)
    
Strona główna » Atrakcje w mieście » Zabytkowe budynki Świdnica » Zabytkowe kamienice na Rynku
 

Co warto zobaczyć?

 
 

Polecany nocleg

 
 

Warto zobaczyć

 
 

Newsletter

Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami i ofertami ze Świdnicy? Zapisz się do newslettera
E-mail
 
 

Zabytkowe kamienice na Rynku

kategoria
Zabytkowe budynki,
 
Zabytkowe kamienice na Rynku
Zobacz galerię zdjęć
 

Świdnica jest miastem szczególnie bogatym w zabytkowe obiekty, w tym kamienice. Szczególne nagromadzenie zabytkowych kamieniczek widać w Rynku oraz ulicach, które do niego przylegają. O kilku z nich warto wspomnieć, aby mieć świadomość tego, co widzimy i jak wielką wartość historyczną to ma, kiedy będziemy spacerować po świdnickim rynku. Stan techniczny wielu kamienic nie jest najlepszy, ale zmieni się to najprawdopodobniej w czasie rewitalizacji Starego Miasta, jaka jest planowana.

I tak, przy ulicy Rynek 1 stoi piękna barokowa kamienica, która nosi cechy pałacyku pruskiego, wyróżnia się ona dzięki zabytkowej rzeźbie maryjnej (z XVIII wieku). Rzeźbę tę możemy obejrzeć od strony ulicy Franciszkańskiej. Nieco dalej pod numerem 6 kryje się kamienica wzniesiona w stylu późnogotyckim, której cennym elementem jest gotycko-renesansowy portal z XVI wieku. Pod adresem Rynek 7 mieści się tak zwany "Dom Pod Złotą Koroną". Nazwa ta pochodzi zapewne stąd, iż szczyt elewacji jest ozdobiony właśnie złotą koroną. Dawniej kamienica pełniła funkcję poczty polowej (od roku 1741), a następnie hotelu. Jest to obiekt renesansowy, choć jego bardzo bogato zdobiona fasada jest barokowa. Pod następnym numerem znajduje się "Dom Pod Złotym Chłopkiem" - na szczycie elewacji umieszczony został złoty chłopek. Ciekawostką jest, że na manierystycznym portalu kamienicy widnieje napis o treści "Drzwi te mają być otwarte dla przyjaciela a zamknięte dla wroga" - oczywiście w języku łacińskim.

Przy ulicy Rynek 15 znajduje się kamienica wzniesiona w stylu gotyckim, a następnie kilkakrotnie przebudowywana na styl barokowy. Jej fasada ozdobiona jest płaskorzeźbami XVI-wiecznymi. Są to płaskorzeźby o charakterze religijnym. Kolejnym ciekawym miejscem, przy którym warto się zatrzymać jest kamienica przy Rynku 25 zwana Pałacem Hochbergów. Jest to renesansowa kamieniczka, którą przebudowano i zmodernizowano w 1730 roku. Na uwagę zasługują między innymi frontowe drzwi wykonane z drewna w stylu barokowym. Kamienica była restaurowana w roku 1928. Idąc dalej nie możemy pominąć kamienicy "Pod Złotym Okrętem" przy Rynku 26. Jest ona bowiem jedną z najbardziej cennych kamienic w mieście, a to z tego powodu, iż posiada kompletną elewację renesansową oraz oryginalne XIV-wieczne piwnice.

Następnie natrafimy na kamienicę przy Rynku 27, która zwana jest "Domem Pod Kogutem". Umieszczony został na niej napis w języku łacińskim "Doctores medicinae Siegmund Hahn et Johann Siegmund Hahn 1704, 1740, 1773". Właścicielami kamienicy była rodzina Hahn (czyli po polsku kogut - stąd nazwa). Była to rodzina znanych hydroterapeutów. Kawałek dalej znajduje się kamienica "Pod Złotą Gęsią", w której dawniej mieściła się gospoda o takiej właśnie nazwie. Znajduje się tam rzeźba owej Złotej Gęsi, a pod nią napis mówiący o tym, że "Dom ten znajduje się pod Bożą opieką, Pod Złotą Gęsią jest zwany".

Kolejną interesującą kamienicą jest Kamienica Pod Orłami. Jej nazwa wywodzi się stąd, iż fasada obiektu posada pilastry, które kończą się figurami orłów, z kolei pochodząca z XVI wieku głowa mężczyzny wykonana z kamienia mieści się nad wejściem. Warto wiedzieć o tym, że we wnętrzu kamienicy znajduje się wmurowana kula żeliwna pochodząca z 1761 roku, czyli z czasów gdy Świdnica była oblegana przez wojsko austriackiego cesarza.

Dalej, przy ulicy Rynek 33 mieści się późnogotycka kamienica z dwiema figurami z kamienia przedstawiającymi postacie św. Piotra i Pawła (zostały stworzone na przełomie XV/XVI wieku), zaś pod kolejnymi numerami 35, 44, 46 mieszczą się kamienice barokowe.

Jak już było wspomniane na początku, zabytkowych kamienic w Świdnicy jest znacznie więcej, jednak te w rynku są szczególnie ciekawe i cenne. Położone blisko siebie oddają dawny klimat miasta i jego historii.

komentarze
 
W pobliżu
 
 
 
 
Boże Narodzenie
Sylwester
Na weekend
Konferencje, szkolenia
Imprezy integracyjne
więcej »
 

Pogoda w Świdnicy

temp.
0 °C
deszcz 0.0 cm
śnieg 0.0 cm
wiatr 0 km/h
  szczegóły »
 
 

Statystyka


gości on-line: 4
odwiedzin dzisiaj: 141
łącznie odsłon: 2062308
od dnia: 2012-01-19
czas generowania: 0.09
 
 

Zobacz także