Serwis Turystyczny Świdnicy

notes (0)
    
Strona główna » Atrakcje w mieście » Pomniki, miejsca pamięci Świdnica » Zabytkowe rzeźby w Rynku
 

Co warto zobaczyć?

 
 

Polecany nocleg

 
 

Warto zobaczyć

 
 

Newsletter

Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami i ofertami ze Świdnicy? Zapisz się do newslettera
E-mail
 
 

Zabytkowe rzeźby w Rynku

kategoria
Pomniki, miejsca pamięci,
 
Zabytkowe rzeźby w Rynku
Zobacz galerię zdjęć
 

Świdnica jest miastem bardzo bogatym w zabytkowe rzeźby. Poza tymi, które zdobią liczne (również zabytkowe) kamienice i budynki, również na świdnickim rynku znajduje się kilka zabytkowych rzeźb zdobiących miejskie fontanny i kolumna św. Trójcy. Fontanny te umieszczone zostały w narożnikach rynku, zaś kolumna mieści się w samym środku.

W narożniku przy ulicy Kotlarskiej mieści się fontanna z rzeźbą Atlasa (syna Zeusa, jednego z mitycznych Tytanów), której autorem jest Jerzy Leonhard Weber. Została postać Atlasa została wyrzeźbiona w roku 1716. Jej fundatorem był cech karczmarzy. W roku 1932 rzeźbę poddano restauracji.

Kolejną fontanną jest fontanna z rzeźbą Neptuna, która także jest dziełem wspomnianego wyżej rzeźbiarza Webera. Mieści się przy wylocie ulicy Grodzkiej. Została wykonana w roku 1732 (bądź też w 1731) z piaskowca. Poza figurą Neptuna, w skład rzeźby wchodzi koń morski oraz Wodnik.

Bardziej skromne fontanny mieszczą się w narożniku przy wylocie ulicy Pułaskiego oraz przy wylocie ulicy Długiej. Fontanna przy Pułaskiego pochodzi z roku 1740, ostatnia zaś z roku 1744. Wszystkie cztery fontanny (studnie) zostały gruntownie odrestaurowane w latach 1983-1988.

Kolumna św. Trójcy mieści się na samym środku rynku. Została wykonana w stylu barokowym z czerwonego piaskowca w roku 1693. Jej twórca jest nieznany, natomiast jej fundatorem był ówczesny starosta świdnicko-jaworski, Joachim von Sinzendorf. Kolumna stojąca po środku rynku ma za zadanie symbolizować geometryczny środek miasta średniowiecznego. W roku 1697, kiedy fundator kolumny zmarł, jego żona nakazała umieścić na pomniku inskrypcję. Informuje ona o tym, że Sinzendorf zmarł i został pochowany w pobliskim kościele pod wezwaniem św. Stanisława i św. Wacława.

komentarze
 
W pobliżu
 
 
 
 
Na weekend
Konferencje, szkolenia
Imprezy integracyjne
Dla aktywnych
Z rodziną
więcej »
 

Pogoda w Świdnicy

temp.
0 °C
deszcz 0.0 cm
śnieg 0.0 cm
wiatr 0 km/h
  szczegóły »
 
 

Statystyka


gości on-line: 2
odwiedzin dzisiaj: 41
łącznie odsłon: 2039264
od dnia: 2012-01-19
czas generowania: 0.15
 
 

Zobacz także