Serwis Turystyczny Świdnicy

notes (0)
    
Strona główna » Atrakcje w okolicy » Zabytkowe budynki » Zespół rezydencjonalny oo. augustianów
 

Co warto zobaczyć?

 
 

Polecany nocleg

 
 

Warto zobaczyć

 
 

Newsletter

Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami i ofertami ze Świdnicy? Zapisz się do newslettera
E-mail
 
 

Zespół rezydencjonalny oo. augustianów

kategoria
Zabytkowe budynki,
 
Zespół rezydencjonalny oo. augustianów
Zobacz galerię zdjęć
 

Na klasztorny zespół rezydencjonalny oo. augustianów składają się takie obiekty jak pałac (tak zwany "zamek") i pozostałości po klasztorze, kaplica, oficyna, wozownia, budynek bramny, nieczynny browar, ośrodek wychowawczy oraz park.

Wspomniany "zamek" powstał w XVI wieku, przebudowano go w drugiej połowie XIX wieku. Obecnie mieści się tu hotel. Już w roku 1121 w miejscu, gdzie stoi obecny obiekt została wzniesiona kaplica dla zakonu oo. augustianów. Teren ten był wówczas południową częścią wsi o nazwie Górka. Wzmianka na jej temat pojawia się w dokumentach księcia Henryka Brodatego, które pochodzą z lat 1204 oraz 1208. Wzmianka ta dotyczy decyzji zwrotu posiadłości pod zarząd wspominanego zakonu. Ponownie o wsi słychać w roku 1250, kiedy konsekrowany jest tu nowy kościół. Wzmianka na ten temat pochodzi z dokumentów papieża Innocentego IV.

Probostwo augustianów w Górce zniszczyli husyci w latach 1428 oraz 1435. Odbudowa zniszczeń rozpoczęła się w drugiej połowie XV wieku i trwała nadal początkiem XVI wieku. W latach 1524-1553 wieku do kaplicy dobudowano część mieszkalną za sprawą proboszcza Walentego Aschiusa oraz proboszcza Franciszka Krazera. Zespół rozbudowywano dalej w roku 1585, a cztery lata później miało miejsce ponowne poświęcenie. Kolejny raz opactwo augustianów zostało mocno zniszczone w czasie wojny trzydziestoletniej (1618-1648). Wnętrze kościoła otynkowano w roku 1736.

Kiedy doszło do sekularyzacji zakonu w roku 1810, wszystkie zabudowania należące do probostwa, z wyjątkiem kościoła, który był kościołem parafialnym, zostały sprzedane Ernestowi von Luttwitz w roku 1812. Ów Luttwitz zabudowania te przeznaczył dla celów mieszkalnych. Dach i szczyty kościoła zostały wyremontowane w roku 1854, a następnie w 1868.

Wszystkie zabudowania, zarówno gospodarcze jak i mieszkalne, zostały sprzedane Eugeniuszowi von Kulmitz w roku 1885. Ten zaś postanowił je całkowicie przebudować na neorenesansowy zamek. Projekt obiektu został sporządzony przez Wilhelma Rheniusa, architekta z Wrocławia. Przebudowa odbyła się w latach 1886-1891. Kolejne remonty oraz potrzebne naprawy całego zespoły miały miejsce w 1908, 1914 oraz 1928 roku. Parafia oraz kościelne wyposażenie zostało przeniesione do nowej świątyni w roku 1932, zaś stara świątynia została zaadaptowana na magazyn.

Kolejne remonty miały miejsce po zakończeniu drugiej wojny światowej w 1965, 1970 oraz 1973 roku. W tej chwili poza formą neorenesansową można dostrzec także formy renesansowe oraz gotyckie. Elewację obiektu wykonano z łamanego granitu (z dodatkiem cegły), budynek jest w części otynkowany. Kościół powstały w XV wieku mieści się w części wschodniej kompleksu, zaś w zachodniej części znajduje się dawny budynek gospodarczy (wzniesiony około 1558 roku). W środkowej części mieści się wieża (wzniesiona w latach 1524-1553). We wnętrzu kompleksu zlokalizowana jest kaplica średniowieczna. Ciekawostką jest, iż w czasie prowadzenia prac konserwatorsko-remontowych odnaleziono niedaleko owej kaplicy pozostałości po fundamentach murów i wieży. To natomiast może dowodzić, że w czasach średniowiecznych mieścił się tutaj zamek.

komentarze
 
W pobliżu
 
 
 
 
Boże Narodzenie
Sylwester
Na weekend
Konferencje, szkolenia
Imprezy integracyjne
więcej »
 

Pogoda w Świdnicy

temp.
0 °C
deszcz 0.0 cm
śnieg 0.0 cm
wiatr 0 km/h
  szczegóły »
 
 

Statystyka


gości on-line: 3
odwiedzin dzisiaj: 5
łącznie odsłon: 2064078
od dnia: 2012-01-19
czas generowania: 0.09
 
 

Zobacz także