Serwis Turystyczny Świdnicy

notes (0)
    
Strona główna » Aktualności Świdnica » Sensacyjne odkrycie w Jaskini Niedźwiedziej
 

Co warto zobaczyć?

 
 

Polecany nocleg

 
 

Warto zobaczyć

 
 

Newsletter

Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami i ofertami ze Świdnicy? Zapisz się do newslettera
E-mail
 
 

Sensacyjne odkrycie w Jaskini Niedźwiedziej

dodano
20/04/2012
autor
Agata Saraczyńska
źródło
Gazeta.pl Wrocław
 
 
Grotołazi przypadkiem natknęli się na nieznane dotąd partie jaskini w Kletnie. Znaleźli nie tylko nowe tunele i studnie z nietypowymi naciekami skalnymi, ale też kości pochodzące prawdopodobnie z tego samego okresu co szczątki niedźwiedzia, któremu atrakcja turystyczna masywu Śnieżnika zawdzięcza swą nazwę

Speleolodzy dokonali odkrycia w grudniu podczas prac kartograficznych w niedostępnych dla turystów dolnych partiach Jaskini Niedźwiedziej. Jednak dopiero z początkiem kwietnia, po otrzymaniu zezwolenia od Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska, zaczęli eksplorację.

Ich odkrycie już klasyfikowane jest jako najważniejsze od czasu znalezienia najbardziej zjawiskowych tzw. Nowych Dolnych Pięter przed 40 laty. Sama jaskinia ujawniła się w czasie eksploatacji kamieniołomu marmuru w 1966 roku.

Artur Sawicki, dyrektor Jaskini w Kletnie: - Poszukiwania kontynuacji i tak największej jaskini w Sudetach trwały od dawna. Jednak znalezienie nowych korytarzy w takim miejscu zaskoczyło wszystkich. Dotąd eksploracja prowadzona była w dół, a okazało się, że nowe korytarze ciągną się w górę. Zyskaliśmy około 150 metrów nowego, nieznanego do tej pory ciągu.

W czasie kilkugodzinnego wejścia speleolodzy dopiero wstępnie spenetrowali i pomierzyli odkryte fragmenty. Znaleźli ciekawe formy naciekowe: nacieki grzybkowe, kalafiory kalcytowe czy przedziwnie poskręcane heliktyty. Natknęli się też na szczątki kostne, które mają zapewne kilkadziesiąt tysięcy lat. Teraz zostaną przebadane przez paleontologów z Uniwersytetu Wrocławskiego.

Nie wszędzie zdołali dotrzeć. - Liczymy na dalsze ciekawe odkrycia po pokonaniu trudnych zacisków i studni - mówi Artur Sawicki. - Ale już nowo odkryte części jaskini robią ogromne wrażenie i w niczym nie przypominają tego, co u nas występuje. Jak mówią speleolodzy, kształt sal i korytarzy z dużą liczbą kominów, studni i zacisków znany z jaskiń obszaru tatrzańskiego.

Nadano już pierwsze nazwy nowym częściom jaskini. Okno wejściowe to "Gang Zdzicha", jest też "Studnia Strachu" inne pojawią się wkrótce - zapowiadają odkrywcy.
komentarze
 
 
 
 
Boże Narodzenie
Sylwester
Na weekend
Konferencje, szkolenia
Imprezy integracyjne
więcej »
 

Pogoda w Świdnicy

temp.
0 °C
deszcz 0.0 cm
śnieg 0.0 cm
wiatr 0 km/h
  szczegóły »
 
 

Statystyka


gości on-line: 3
odwiedzin dzisiaj: 3
łącznie odsłon: 2064061
od dnia: 2012-01-19
czas generowania: -0.89
 
 

Zobacz także