Serwis Turystyczny Świdnicy

notes (0)
    
Strona główna » Aktualności Świdnica » Wieża Ratuszowa w Świdnicy - Otwarta!
 

Co warto zobaczyć?

 
 

Polecany nocleg

 
 
 
 

Newsletter

Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami i ofertami ze Świdnicy? Zapisz się do newslettera
E-mail
 
 

Wieża Ratuszowa w Świdnicy - Otwarta!

dodano
24/11/2012
autor
lola
źródło
UM Świdnica
 
 
Po 45. latach wróciła do Świdnicy Wieża Ratuszowa. Terminy otwarcia wieży miasto przesuwało kilkakrotnie. W pierwszej wersji miała być gotowa pod koniec 2011 r. Ciągłe opóźnienia, problemy, poprawki... Po rocznym opóźnieniu - jest.

W sobotę, 17 listopada została udostępniona dla zwiedzających. W uroczystościach otwarcia wzięły udział władze województwa, miasta, powiatu, gminy i oczywiście przedstawiciele kościoła.

Wieża Ratuszowa w Świdnicy zyskała solidne fundamenty. Wykonano je ze specjalnych betonowych pali umieszczonych na głębokości ok. 10 m. Do transportu materiałów, ponad dachami kamienic wykorzystano specjalny dźwig. Podobnie było z precyzyjnie wykonywanymi szalunkami żelbetowej konstrukcji. Dodatkowy żuraw przyjechał ze Śląska na najbardziej widowiskowy element budowy – montaż kopuł na szczycie wieży.

Miasto uzyskało unijną dotację nie tylko na odbudowę wieży, ale również na jej wyposażenie oraz remont elewacji kamienic w bloku śródrynkowym sąsiadujących z wieżą. Fundusze pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013 – Odnowa zdegradowanych obszarów miejskich na terenie Dolnego Śląska.

Świdnicka firma elektryczna wyposażyła Wieżę Ratuszową w ogromną ilość elektroniki. Są tam ekrany LCD, infokioski oraz system multimedialny pozwalający na niezależne wyświetlanie

i zarządzanie obrazem na monitorach, także obrazem wyświetlanym przez projektor. Władze miasta obecują, że wkrótce będzie również możliwość wysłania zdjęcia z wieży z własnym wizerunkiem z infokiosku, w którym zainstalowana jest kamera.

Marszałek województwa dolnośląskiego, Rafał Jurkowlaniec podczas uroczystości otwarcia Wieży Ratuszowej w Świdnicy pogratulował mieszkańcom spełnienia aspiracji. Prezydent Świdnicy, Wojciech Murdzek ogromnie cieszył się z ukończenia prac i oddania wieży mieszkańcom i turystom. Pani Joanna Gadzińska również zabrała głos informując zgromadzonych na uroczystości otwarcia wieży, że decyzja o odbudowie została podjęta z przyjemnością.

Wieża ratuszowa w liczbach:

2010-2012 r. – odbudowa wieży ratuszowej

1967 r. – katastrofa budowlana wieży ratuszowej

674 m2 – to powierzchnia użytkowa wieży

175 m2 – to powierzchnia zabudowy

38 m – to najwyższy element wieży dostępny dla zwiedzających

57,66 m – wysokość wieży do szczytu iglicy;

ok. 10 m – długości pali, na których posadowiona jest wieża;

Wartość inwestycji odbudowy Wieży Ratuszowej ponad 9 mln zł.

Dofinansowanie ze środków unijnych ok 5,6 mln zł

Beneficjent: Gmina Miasto Świdnica

Dodatkowo:

- wyposażenie Wieży Ratuszowej – wartość 755 tys. zł, dofinansowanie unijne 528 tys. zł,

- remont elewacji od wnętrza bloku śródrynkowego – wartość prac ok. 800 tys. zł, w tym dofinansowanie ze środków unijnych 74,8 tys. zł.
komentarze
 
 
 
 
Boże Narodzenie
Sylwester
Na weekend
Konferencje, szkolenia
Imprezy integracyjne
więcej »
 

Pogoda w Świdnicy

temp.
0 °C
deszcz 0.0 cm
śnieg 0.0 cm
wiatr 0 km/h
  szczegóły »
 
 

Statystyka


gości on-line: 6
odwiedzin dzisiaj: 139
łącznie odsłon: 2062290
od dnia: 2012-01-19
czas generowania: 0.08
 
 

Zobacz także